Předchozí projekt Další projekt

Rekonstrukce bytu Nerudova

12.1.2017  •  Ul. Nerudova, Brno, Česká republika

Byt se nachází v prvorepublikovém činžovním domě s jedinečnou atmosférou a výjmečně zachovalými detaily. Bytový dům byl společně se sousedním domem postaven v letech 1927 - 1930 stavitelem Müllerem. Během minulého režimu byl původním majitelům zabaven a až v 90. letech jej zpět získala v restituci vnučka pana Müllera, která celý dům vlastnila do roku 2015, kdy postupně začala byty prodávat. Díky dlouholeté péči jedné osoby zde zůstala původní okna, zábradlí, vstupní dveře do bytů, dveře uvnitř bytů, dubové podlahy apod.

Koncept rekonstrukce bytu byl jednoduchý - v co největší míře zachovat originální prvky, přičemž jakýkoliv nový zásah musí být striktně minimalistický.

Byt je rozdělen na dvě poloviny - uliční a dvorní. Protože původní dispozice nevyhovovala dnešním potřebám, uliční trakt byl celý vybourán, navržen a postaven znovu. Nově zde vznikla prosvětlená vstupní chodba propojující všechny místnosti, ložnice, a koupelna s přístupem na malou lodžii. V dvorní části bytu je druhá ložnice a hlavní obytný prostor s kuchyní propojený se zimní zahradou.

V bytě jsou nové rozvody elektřiny, vody, topení a plynu. Původní kachlová kamna byla zrenovována, aby se dala opět používat. V dvorní polovině bytu byly použity původní dubové vlysy, které se rozebraly a nalepily na novou roznášecí vrstvu.

Máte zajímavý projekt? Napište nám!